Zastosowanie wyrobu zdecyduje o stawce VAT
W odniesieniu do sprzedaży rękawiczek nitrylowych zarówno preferencyjna 8-proc. stawka VAT, jak i podstawowa 23-proc. stawka mogą się okazać prawidłowe. Zależy to od deklaracji producenta oraz posiadanych dokumentów.
∑ Jesteśmy jednostką sektora finansów publicznych. Dokonując zakupów mamy obowiązek stosować reguły wynikające z ustawy Prawo zamówień publicznych. Jedną z tych reguł jest weryfikacja stawki VAT jaką oferenci ujmują w przedkładanych ofertach. Ogłosiliśmy przetarg na kupno odzieży roboczej do laboratoriów (fartuchy, czepki, okulary oraz rękawiczki nitrylowe). Część z oferentów – względem rękawiczek nitrylowych – wskazała, że czynność będzie opodatkowana podstawową 23-proc. stawką VAT, inna część że zastosowanie ma obniżona stawka VAT w wysokości 8 proc. Jaka stawka podatku powinna zostać uwzględniona? – pyta czytelnik.
Mimo najszczerszych chęci, w przedstawionej sytuacji – bez wzywania oferentów do wyjaśnień – nie można jednoznacznie i wiążąco określić prawidłowej stawki VAT. W obecnym stanie prawnym, względem dostaw rękawiczek nitrylowych, obydwie stawki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta